2025 IntelASUS NUC 15 Pro (NUC15CRKI3) Mini PC, 15th Gen Core 3 Inte100U Hexa-Core 1.20GHz, 16GB DDR5 RAM | 512GB NVMe SSD | Inte Graphics, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7 BT 5.4, 2.5GbE, Win11 Pro
★★★★★ 4.4 59 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by integratedpt.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
【Model】: NUC15CRKI3【Processor】: 15th Generation InteCore 3 100U 1.20 GHz Processor (6 Cores, 8 Threads, 10MB Cache, up to 4.70GHz)【Storage】: 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD【Memory】: 16GB DDR5 SO-DIMM【Graphics】: InteIntegrated Graphics (Shared DDR5 Memory), supports up to 8K@60Hz, up to 4 displays via HDMI/Thunderbolt【Operating System】: Windows 11 Pro (also supports Ubuntu 24.04 LTS & Red Hat Enterprise Linux x64)【Networking】: InteWi-Fi 7 (802.11be) | Bluetooth 5.4 | 2.5GbE Ethernet (RJ-45)【Ports/Slots】:1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C (20Gbps)3 x USB 3.2 Gen2 Type-A2 x Thunderbolt 41 x HDMI (Rear)1 x USB Type-C (Front)1 x RJ-45 (2.5Gb Ethernet)【Security】: Kensington Lock Slot【Form/Style】: Mini PC【Color】: Black【Dimensions】: 1.5" x 4.6" x 4.4" (3.8cm x 11.7cm x 11.2cm)【Weight】: 12.61 oz (0.79 lbs / 0.36kg)【Power Supply】: 90W AC Adapter (C5 Plug)【Certifications】: Energy Star, RoHS, WEEE Environmental Compliance【Package Contents】: NUC 15 Pro NUC15CRKI3 Barebone System, 90W AC Adapter
  • 【Powerful InteCore 3 100U】Equipped with the latest InteCore 3 100U Hexa-Core processor (6 cores, 8 threads, up to 4.7GHz) delivering strong performance for multitasking, productivity, and everyday computing needs.
  • 【Compact & Flexible Mini PC】Ultra-compact design (1.5" x 4.6" x 4.4", only 12.6 oz) ideal for business, home office, or digital signage. Pre-installed Windows 11 Pro, with additional support for Ubuntu 24.04 LTS and Red Hat Enterprise Linux.
Brand Unlimit Deal
Model Name NUC 15
Model Year 2025
Aspect Ratio 16:9
Manufacturer ASUS
Memory Speed 5600 MT/s
Model Number NUC15CRKI3
BuiltIn Media 90W AC Adapter, NUC 15 Pro NUC15CRKI3 System
Processor Brand Inte
Processor Speed 1.2 GHz
Total Usb Ports 6
CPU Model Number 100U
Operating System Windows 11 Pro
Processor Series Intel Core 3
Processor Socket BGA 1744
Graphics Ram Type DDR5 SDRAM
Power Consumption 90 Watts
Specification Met Energy Star, RoHS, WEEE
Memory Clock Speed 5600 MHz
Additional Features Wi-Fi 7, Thunderbolt 4, 2.5GbE LAN
Hard Disk Interface PCIE x 16
Graphics Description Integrated
HumanInterface Input Buttons
RAM Memory Installed 16 GB
Warranty Description 1
Hard Disk Description SSD
RAM Memory Technology DDR5
Graphics Card Interface Integrated
Memory Storage Capacity 16 GB
Ram Memory Maximum Size 64 GB
Total Thunderbolt Ports 2
Specific Uses For Product Business, Education, Everyday Use
Cache Memory Installed Size 10 MB
Number of Component Outputs 3
Total Expansion Slots Quantity 2
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
59 ratings | 24 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (48)
4 stars
5% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (6)