41/40L-2PS 1-9/16 inch (40mm) Long Shackle High Security Stainless Steel Padlock with Stainless Steel Key for Both Indoor and Outdoor use (Heavy Duty, Anti-Rust) (40mm, Keyed Alike L - 2 Pack)
★★★★★ 4.1 123 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by integratedpt.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Name: KAWAHA 41/40L-2P PadlockMaterial: Stainless SteelSize: lock length 3-5/16 in. (85mm)* lock width 1-9/16 in. (40mm)* lock thickness 7/8 in. (22mm). Shackle thickness: 9/32 in. (7 mm)Weight: 430gWidely used: indoor and outdoor (e.g. Marine, Container, Gate, Shutter, Fence, Garage, Lorry door, Cabinet, Warehouse, Iron door, Shed, Wooden door etc.)Packing: Keyed Padlock *2 + Stainless Steel key * 6KAWAHA 41/40L-2P High Security Padlock features a 1-9/16 in. (40mm) wide stainless steel body for maximum strength, reliability and corrosion resistance. The shrouded design minimizes shackle exposure and protects against bolt cutter attacks. The 9/32 in. (7mm) diameter shackle is 3/4 in.(20mm) wide and made of SUS 304 stainless steel, offering extra resistance to cutting and sawing. The 12 pcs cylinder discs prevent prying with strong stainless steel anti-pry cylinder cover which is highly resistant for rushing, cutting, sawing, drilling, hammering and corrosion. It is well suited to be a gate lock, pad lock shed lock, master lock with key etc.KAWAHA Heavy Duty Padlock is widely used in household, commercial and industrial locations.
Color Keyed Alike L - 2 Pack
Shape Rectangular
Lock Type Cylindrical
Brand Name KAWAHA
Style Name Stainless Steel Keys
Unit Count 2.0 Count
Item Weight 14.4 ounces
Finish Types Brushed
Manufacturer KAWAHA
Model Number 41/40L-2PS
Material Type Brass, Stainless Steel
Control Method App
Item Type Name Padlock
Controller Type Hand Control
Item Dimensions 3.3 x 1.5 x 0.79 inches
Additional Features Anti-Corrosion, Anti-Drill, Cut Resistant, Weather Resistant
Included Components 6 Stainless Steel Keys
Global Trade Identification Number 55065012597139
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
123 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (95)
4 stars
7% (9)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (12)